Назив
програма (каталошки број): Добра
припрема за час – успепшан час
Компетенција: К2, приоритети:
5,6 - 24 бода
Каталог програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и
стручних сарадника за школску 2012/2013. и 2013/2014. под каталошким бројем 426
Место реализације: Семинар се реализује електронским путем
Време
реализације: 15. 9. до 7. 10. 2013.
На скали
од 1 до 5 процењујем :
Садржај програма
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Применљивост садржаја у пракси
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Избор метода и облика рада
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Рад водитеља семинара
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Организацију семинара
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Добијени материјал
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Нова времена носе нове облике,
методе и технике рада и њихова употреба у настави мора бити строго контролисана, да не би
имали час у коме демонстрирамо методу а заборавимо на циљ часа.
Овај семинар
нас води кроз све елементе добре припреме за час, омогућује нам да
лако и једноставно креирамо своје часове. Током 22 дана, прошла сам кроз
радионице, задатке, тестове и креирала своје припреме за час.
Семинар покрива Компетенције за
поучавање и учење а приоритети семинара су:
- учење да се учи и развијање мотивације за учење,
- јачање професионалних капацитета запослених, нарочито у области
иновативних метода наставе и управљања одељењем
Садржај семинара:
1. Увод: припремање и планирање васпитно-образовног рада (врсте планирања
и припремања);
припремање наставника за час – наставна припрема (структура, елементи и
функција); појам наставног часа и типологија часова.
2. Циљеви, облици рада и наставне методе: Блумова таксономија и њена
улога у планирању наставног рада;
постављање наставних циљева и њихов значај за управљање радом у
настави; облици рада у настави (класификација, појмовно одређење фронталног,
индивидуалног, групног облика рада и рада у пару); наставне методе
(класификација, појмовно одређење метода: усменог излагања, разговора,
демонстрације, практичних и лабораторијских радова, писања, читања и рада на
тексту итд.)
3. Уводни део часа. функција уводног дела часа; улога наставника у
уводном делу часа; улога / активности ученика; опис додатних наставних метода
за уводни део часа (структурисано представљање, интервју у паровима, анализа
очекивања).
4. Обрада наставног садржаја – средишњи део часа; функција средишњег дела
часа; улога наставника и активности ученика; опис додатних наставних метода
за обраду наставног садржаја (испитивање помоћу картица, кошница, рунда
питања, плакати са импулсима, моје становиште, снежна лавина, писмени
разговор, мапа ума, дискусија на вртешци, плакати за и против, игра улога,
акваријум, дискусија на подијуму).
5. Завршни део часа: функција завршног дела часа; улога наставника у
завршном делу часа; улога / активности ученика; опис додатних наставних
метода за завршни део часа (муња, рибарска мрежа, размишљања о трансферу,
метода три речи, барометар распожења).
6. Провера припрема у целини и дорада , представљање
радова учесника програма
Одличан
тим водитеља семинара, обиље корисног материјала. ,,Обновила’’ сам и
проширила знање о писању припреме за час.Веома корисна размена искустава са
колегама,
На
крају семинара свим учесницима је подељен комплетни материjал у ПДФ формату.
После
овог семинара брже и лакше пишем основне податке о часу.
|